تبلیغات
بسم رب العشق... - تنها مطلب غیر کپی منیر 90...

مدتها بود که قصد داشتم تا کمی به بازخوانی وقایع نهضت ملی شدن صنعت نفت کشور بپردازم. زیرا این برهه از تاریخ همواره مغفول مانده و باعث شده تا ملی گراها آن را میراث خود بدانند. حال آن که بررسی های تاریخی امری جز این را نشان می دهد. متاسفانه حتی صدا و سیمای ما نیز واقعه 28 مرداد را یک کودتا می نامد. متاسفانه هنوز هم ”مصدق“ برای خیلی ها یک قهرمان است... حال آنکه همین قهرمان ، با خودکامگی و خوی استبدادیش ، اسباب مرگ نهضت ملی را فراهم کرد... آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا رسانه سلطنتی انگلیس تا این حد قصد دارد تا مصدق را قهرمان ملی ایران معرفی کند؟ قصد دارم تا در چند قسمت به بررسی فعالیت ها و عملکرد مصدق بپردازم. قضاوت با شما...

مصدق نخست وزیر شاه بود. نهضت ملی کردن صنعت نفت (در اصطلاح آن زمان به معنی دولتی کردن بود) که با حضور قوی مردم و به اعتبار آیت الله کاشانی صورت گرفت، توسط خائنین مملکت به اسم مصدق تمام شد. آنگاه که تفکر لیبرالی وی بروز کرد و آقای کاشانی پس از اخراج شاه، بوسیده شده و کنار گذاشته شد مصدق فاتحانه بر اریکه قدرت تکیه زد و سرمست از توهم پیروزی مرحوم کاشانی را به عدم درک سیاسی متهم کرد.

مرحوم کاشانی بارها و بارها تلاش کرد که دور پیروزی ملت ایران را حفظ کند اما کارشکنی های مصدق نگذاشت که پیروزی خونین ملت ایران ثمر دهد و شد آنچه شد. وقایع ۲۸ مرداد رخ داد و شاه برگردانده شد ولی اینبار با یک سند چند هزار صفحه ای که امریکا زیر بغلش گذاشته بود تا ایران را از گذشته اش خراب تر کند.

خیانت مصدق به ملت ایران و آیت ا... کاشانی باعث شد که ۲۵ سال ملت ایران سیاه ترین دوران خود را تجربه کند و انقلاب سیاه شاه زیربنای تمام فرهنگ و اقتصاد کشور را خراب کرد. اصلا نمی توان خیانت مصدق را فراموش کرده و به هیچ وجه هزینه این خیانت ها را نمی توان محاسبه کرد.

در این شماره قصد دارم تا به بررسی اجمالی واقعه 28 مرداد و اینکه آیا می توان آن واقعه ننگین را "کودتا" نامید یا خیر ، بپردازم.

در اسناد وزارت خارجه آمریکا که در دو جلد چاپ شده است هیچ گاه از عبارت "کودتا" برای واقعه 28 مرداد استفاده نشده است. حال آن که آمریکایی هایی که خود را عامل این واقعه می دانند باید در اسناد خود از این عبارت استفاده کنند.

جالب است بدانید که آمریکاییها در اسنادشان به جای  عبارت "کودتا" از عبارت" عملیات برای براندازی مصدق؛ نخست وزیر ایران" استفاده می کنند. بنابراین مشخص می شود که در کشور ما از روی ناآگاهی و یا غرض ورزی از عبارت "کودتا" برای واقعه 28 مرداد استفاده می شود. مصدق مجلس ملی کشور را تعطیل کرد. مجلس از ارکان حکومت است. دو تا رکن را قبلا از بین برده بود. رکن سوم را هم که مجلس بود ٬ روز 25 مرداد منحل کرد. رویداد 28 مرداد به گونه جدی و رسمی "کو" نبود که علیه آن "اتا"  انجام شود، زیرا مصدق در آن روز رئیس دولت نبود . در آن دوران ( که به دوره فترت مشهور است) بر اساس سنت موجود ، در صورت عدم وجود مجلس شورای ملی ، این وظیفه شاه بود که نخست وزیر را عزل و نصب کند. بنابراین او نخست وزیر معزولی بود که چند روزی را به گونه غیرقانونی به حیات باقیمانده دولتش ادامه داد.

اما اینکه آیا مصدق از خوی ضد سلطه بهره می برد یا خیر را نیز می توان از اسناد تاریخی بر ملا شده به دست آورد.

ممکن است برخی از نقش آمریکا سخن بگویند. اما امریکا این وسط چه نقشی داشت؟ نقش آمریکا کاملا مشخص است ، این قدرت نوظهور قصد داشت تا با انگلستان در نفت ایران شریک شود. انگلستان نیز هیچگاه زیر بار نمی رفت. چون نفت ایران ، سرمایه ای بود که بریتانیا را همچنان بریتانیا نگه میداشت...بقیه دارد ها...

ش. صالحی ، پاییز 92

 پ ن : این تنها مطلب غیر کپی پیست شماره 90 نشریه چهارده ساله "منیر" بود... عقبه ای دارد این منیر ما هم برای خودش...دو سالی است هم مدیر مسئولش هستم و هم سردبیرش... امیدوارم خدا به برکت "منیر" بگذرد از خطاهایمان...

پ ن : جام جهان نماست ضمیر "منیر" دوست...

یاعلی

نتیجه کار مصدق این بود که از 59 شرکت متقاضی نفت ایران ، فقط یک شرکت به ایران رسید58 شرکت دیگر سهم انگلستان شد. تک شرکتی که سهم ایران شد BP (British Petroleum) نام داشت که اکنون نیز بزرگترین شرکتنفتی دنیا محسوب می شود و بیشترین میزان مالیات به دولت بریتانیا می دهد.

در این میان انگلستان به هیچ وجه حاضر نبود در این زمینه با آمریکا شریک شود.آمریکا نیز به شدت در پی سهم خود در این معامله بود. بررسی اسناد تاریخی نشان می دهد که مصدق دعواهای بسیاری کرده تا آمریکا نیز در این شرکت بتواند سهمی را برای خود دست و پا کند و در نهایت نیز موفق می شود.

در نهایت هم آمریکایی ها و هم انگلیسیها موفق شدند و تمام سهم ملت ایران در خارج از ایران به انگلیس داده شد وآنچه در ایران بود بین انگلیس و امریکا تقسیم شد.

نکته جالب این است که مصدق تا آذر سال 1331 سند ملی شدن نفت را امضا نکرد.آذرماه وارد کار شد و تا اسفندماهوضع نفت را به مرحله ای بحرانی رساند. مصدق در تمام مدت مخالف این کار بود و فقط دو روز قبل از ملی شدن نفت ٬آن سند را امضا کرد و بعد هم "رئیس کل جریان ملی شدن صنعت نفتلقب گرفت. در دی ماه 1331 مصدق سعی کرد با خوی دیکتاتور مآبانه خود ، اختیار قانون گذاری را از مجلس نصفه و نیمه آن زمان بگیرد مصدق با تعطیل کردن مجلس ، نهضت ملی ایران را ناکام گذاشت ، یعنی در واقع با انحلال مجلس ، نهضت ملی را بدون پشتوانه گذاشت. و حال برخی جاهلان هنوز او را رئیس نهضت ملی و سمبل غرور ایرانی می دانند.

 ظاهر امر این است که انگلیسیها با مصدق درافتادند و کارشان به شکایت و شکایت کشی رسید ولی امروز که اسناد بررسی می شوند می بینیم که بزرگترین خدمت به بریتانیا شد. حال شاید بهتر دلیل قهرمان سازی شبکه سلطنتی انگلستان ، از یک خائن دیکتاتور را متوجه شویم. با خدمتی که مصدق به نظام سلطه کرد ، الحق که لایق قهرمان شدن هم هست. قهرمان شارلاتان... قهرمان دیکتاتور... قهرمان خائن... آری... او همه ویژگی های یک قهرمان محبوب را دارد.

ش. صالحی ، پاییز 92

 پ ن : این تنها مطلب غیر کپی پیست شماره 90 نشریه چهارده ساله "منیر" بود... عقبه ای دارد این منیر ما هم برای خودش...دو سالی است هم مدیر مسئولش هستم و هم سردبیرش... امیدوارم خدا به برکت "منیر" بگذرد از خطاهایمان...

پ ن : جام جهان نماست ضمیر "منیر" دوست...

یاعلی
طبقه بندی: سیاست زدگی های "من"...، 

تاریخ : یکشنبه 3 آذر 1392 | 12:24 ق.ظ | نویسنده : پسرك | نظرات

  • راه آرام
  • راکت
  • راه بلاگ